راهنمای نویسندگان

هزینه بررسی اولیه 100 هزار تومان و هزینه چاپ مقاله  200 هزار تومان می باشد که در هنگام بارگزاری مقاله و همچنین قبل از پذیرش نهایی بصورت آنلاین دریافت خواهد شد.

 

توجه: اطلاعات و ترتیب نام نویسندگان در سایت و فایل "مشخصات نویسندگان" یکسان باشد.

ایمیل همه نویسندگان در فایل مشخصات نویسندگان درج گردد.

ایمیل نویسندگان در فرم مشخصات نویسندگان ایمیل دانشگاهی یا مرکز تحقیقاتی باشد(درج ایمیل تجاری نویسنده مکاتبه کننده در سایت نشریه اشکالی ندارد ولی در فرم مشخصات نویسندگان حتما ایمیل دانشگاهی یا مرکز تحقیقاتی درج شود)

شیوه نگارش مشخصات نویسندگان

راهنمای تهیه مقاله

مجله علوم گیاهان زراعی ایران مقالات تحقیقی در زمینه‌های مرتبط با زراعت، اصلاح نباتات، بیوتکنولوژی و علوم علف‌های هرز را که به زبان فارسی نوشته شده باشند و برای اولین بار منتشر می‌شوند، از کلیه کشورها می‌پذیرد. رعایت دقیق راهنمای زیر در تدوین مقاله به عنوان یکی از شرایط قرارگیری آن در فرآیند داوری محسوب می‌شود.

 

 فایل های ارسالی نویسنده جهت ارسال اولیه مقاله:

1. فایل اصلی مقاله بدون نام نویسندگان

2. فایل اسامی و مشخصات کامل نویسندگان به دو زبان فارسی و انگلیسی

3. فایل تازه های تحقیق

4.فرم تعارض منافع

5. فایل تعهدنامه اخلاقی با امضای همه نویسندگان

6. گواهی اصالت متن از موسسه سمیم نور

روش نگارش

کلیه قسمت‌های مقاله باید روی کاغذ A4 بی­ آرم و نشان با فاصله خطوط یک و نیم  و رعایت 30 میلی‌متر حاشیه از چهار طرف تهیه و تدوین شود. قلم  فارسی B Nazanin 12 و قلم لاتین تایمز نیو رومن 10  انتخاب شود. نام نگارنده و یا نگارندگان مورد استناد و نام‌های خاص به زبان اصلی نوشته می‌شود. در مورد سایر نام‌ها و اصطلاحات خارجی ابتدا معادل فارسی (در صورت وجود) ذکر می‌شود و صورت خارجی آن در پرانتز قرار می‌گیرد. مقاله باید با نرم‌افزار مایکروسافت ورد 2003 حروف چینی شده و با رعایت کلیه موارد ذکر شده در این راهنما از 12 صفحه تجاوز نکند. جداول و شکلها به زبان انگلیسی و عناوین آنها به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته شوند.

 

ترتیب قسمت‌ها و اصول کلی

تیتر‌های اصلی مقاله به ترتیب عبارت خواهند بود از: عنوان، چکیده، مقدمه، مواد و روش‌ها (یا روش انجام تحقیق)، نتایج و بحث، نتیجه‌گیری کلی، سپاسگزاری (اختیاری)، نمادها، منابع، و ضمائم (در صورت ضرورت). برای قالب­بندی تیترها از تیتربندی استاندارد مایکروسافت ورد 2003 و حداکثر تا سه سطح استفاده شود. در موارد خاص (مانند اسامی علمی گونه‌ها) از قلم ایرانیک (Italic) استفاده شود. در انتهای مقاله، عنوان، چکیده و واژه‌های کلیدی به زبان انگلیسی قرار می‌گیرد. اسامی کامل نگارندگان، مرتبه علمی و محل اشتغال به همان صورتی که در مقاله باید ظاهر شود به زبان فارسی و انگلیسی روی صفحه جداگانه‌ای تهیه و به همراه مقاله ارسال می‌شود. نام و محل خدمت نگارنده(گان) فقط در این برگ نوشته می‌شود و باید حامل امضای تمام نگارندگان باشد. ضمنا آدرس پستی کامل مکاتبه‌کننده مقاله، همراه با شماره تلفن (ترجیحا تلفن همراه)، نمابر و آدرس پست الکترونیک در این صفحه نیز قید می‌شود.

 

*مهمترین نتایج و نوآوریهای تحقیق به اختصار  در قالب چند جمله در یک صفحه مجزا تحت عنوان "تازه های تحقیق" به صورت یک فایل word ذخیره و ارسال گردد.

 

  "فرم تعهدنامه اخلاقی تکمیل(امضای همه نویسندگان) و بعنوان یک فایل در بخش فایلهای ارسالی نویسنده ذخیره و ارسال گردد."

*برای دریافت فرم "تعهدنامه اخلاقی" اینجا را کلیک نمایید.

 

عنوان

عنوان مقاله باید کوتاه و گویای موضوع تحقیق بوده و از 15 کلمه تجاوز ننماید. عنوان باید بالای صفحه چکیده ذکر گردد.

 

چکیده فارسی و واژه‌های کلیدی

چکیده باید به صورت مجموعه‌ای فشرده و گویا از مقاله با تاکید بر روش کار و نتایج و بدون اشاره به فرمول، شکل یا مرجع تنظیم شده باشد و تعداد کلمات آن نباید از 200 کلمه تجاوز نماید. پس از چکیده، بین سه تا پنج کلمه به عنوان واژه‌های کلیدی (واژه‌هایی که در عنوان تکرار نشده باشند) گنجانده شود.

 

مقدمه

مقدمه باید شامل معرفی موضوع پژوهش و ضرورت انجام آن بوده و در آن به پیشینه پژوهش‌های مرتبط ارجاع و در بخش پایانی هدف از انجام پژوهش به وضوح قید گردد.

 

مواد و روش‌ها (یا روش انجام تحقیق)

در این قسمت باید به شرح مواد مورد استفاده و روش‌های به‌کار رفته در پژوهش پرداخت. از ذکر کامل روش‌های اقتباس شده خودداری و تنها به ارائه اصول و ذکر منبع اکتفا گردد.

 

نتایج و بحث

نتایج تحقیق در قالب متن، جدول­ها، نمودارها و تصاویر ارائه می‌شود. اطلاعات نباید در قالب جدول و نمودار تکرار شود. در تنطیم جداول نباید از خطوط افقی و عمودی استفاده کرد مگر در بالا و پایین سطر اول جدول و پایین آخرین سطر آن. هر ستون جدول باید دارای عنوان و واحد مربوط باشد. توضیحات اضافی عنوان و متن جدول با استفاده از نماد ستاره (*) در بالا و سمت چپ جمله یا عدد مورد نظر و توضیح در پانوشت جدول با اندازه قلم 9  مشخص می‌شود. عنوان جدول در بالای آن قرار می‌گیرد و با کلمه جدول، شماره آن و خط تیره شروع می‌شود. شکل‌ها شامل تصاویر و کارهای ترسیمی است و باید دارای وضوح و خوانایی مطلوب باشند. عرض شکل‌ها نباید از 5/7 و یا 16 سانتی‌متر تجاوز کند. عنوان تصاویر و نمودارها در پایین آن قرار می‌گیرد و با کلمه شکل، شماره آن و خط تیره شروع می‌شود. روابط باید شماره‌گذاری شوند و ارجاع به جداول، شکل‌ها، و روابط در متن با شماره مورد یاد شده داخل پرانتز صورت می‌گیرد. نتایج ذکر شده را باید با بحث‌های متناسب همراه نمود و یافته‌های پژوهش باید با استناد به یافته‌های مشابه سایر پژوهشگران مورد مقایسه و ارزیابی قرار گیرند.

 

نتیجه­ گیری کلی

در این بخش نتیجه گیری کلی از مقاله در حد یک تا دو بند ارائه می‌شود. این بخش باید مستقل و بدون نیاز به مراجعه به سایر بخش‌های مقاله و منعکسکننده مهم‌ترین یافته‌ها باشد.

 

سپاسگزاری (اختیاری)

از افراد خاص، سازمان‌ها و یا مؤسسات پژوهشی با ذکر دلیل، حداکثر در چهار سطر، می‌توان سپاسگزاری نمود.

 

معرفی نمادها

نمادهای به کار رفته در روابط, شکل‌ها و جداول مقاله باید تعریف شده و به ترتیب حروف الفبای انگلیسی و سپس الفبای لاتین مرتب سازی شوند.

 

عنوان و چکیده انگلیسی

عنوان مقاله و چکیده (Abstract) به زبان انگلیسی، باید متناظر با چکیده فارسی باشد. پس از چکیده، بین سه تا پنج کلمه به عنوان واژه‌های کلیدی (Keywords) (واژه‌هایی که در عنوان تکرار نشده باشند) گنجانده شود.

 

چگونگی استناد در متن و تنظیم منابع

در تنظیم فرمت منابع از سبک  APA6th در نرم افزارهایی نظیر Endnote می توان استفاده نمود. کلیه منابع مورد استفاده اعم از فارسی و لاتین در پایان مقاله به زبان انگلیسی برگردانده و به ترتیب حروف الفبای نام خانوادگی اولین نگارنده مرتب می‌شوند. در انتهای منابع فارسی عبارت (In Farsi) قید می‌شود. در ارجاع به منابع باید تا جای ممکن از نام بردن افراد در شروع جمله خودداری و منابع در انتهای جمله و در پرانتز ارائه شوند مانند (Mohsenin, 1986). برای جداسازی منابع در انتهای جمله از ویرگول نقطه ";" استفاده می‌شود مانند (Smith, 1999; Samuel et al., 2008; Smith & Samuel, 2009). چنانچه در شروع جمله به منبعی استناد شود به صورت نام (سال) انجام ‌می‌گیرد و اسامی فارسی نیز باید به لاتین و سال شمسی به میلادی برگردان شوند. نحوه ارجاع به منابع دارای یک نگارنده، دو نگارنده و چند نگارنده که در ابتدای جمله قرار می‌گیرند به ترتیب به صورت: Smith(1999)،  Samuel & Smith(2009) و Samuel et al.(2008) انجام می‌شود. منابع با نام مکرر، از سال انتشار قدیم با اولویت به ترتیب یک نگارنده، دو نگارنده، و چند نگارنده و در صورت لزوم با در نظر گرفتن حرف اول نگارندگان دوم به بعد از قدیم به جدید مرتب می‌شوند. منابع با نام نگارندگان و سال انتشار یکسان باید با حروف a، b، c ...، پس از عدد سال در پرانتز، از هم متمایز شوند. ذکر منابع بی‌نام و غیر قابل دسترسی مجاز نمی‌باشد. روز و ماه باز خوانی یک سند در منابع الکترونیکی که صرفاً در تارنماها موجودند باید در تنظیم آن سند قید گردد مانند Retrieved September 3. نام مجلات علمی باید به صورت کامل و با قلم ایرانیک (Italic) ذکر شوند. نام کتاب،  عنوان پروژه‌ها و مقالات غیر از مجلات علمی نیز با قلم ایرانیک ذکر می‌شوند. تنها، حرف اول عنوان و زیرشاخه‌های عنوان، بزرگ و بقیه حروف کوچک نوشته می‌شوند. چگونگی تنظیم اسناد در نمونه مثال‌های زیر ارائه شده است:

 

دو یا چند تحقیق منتشر شده از یک محقق در یک سال

Sefc, K. M., Regner, F., Glssl, J. & Steinkellner, H. (1998a). Genotyping of grapevine and rootstock cultivars using microsatellite markers. Vitis, 37, 15-20.

Sefc, K. M., Guggenberger, S., Regner, F., Lexer, C., Glssl, J. & Steinkellner, H. (1998b). Genetic analysis of grape berries and raisins using microsatellite markers. Vitis, 37, 123-125.

 

نمونه تنظیم کتاب‌ها (با ویرایش‌های بعدی و سه نگارنده)

Hartmann, H. T., Kester, D. E., Davies, F.T. & Geneve, J. R. L. (2008). Plant propagation  principles and practices (7th ed.). Pearson Prentice Hall.

 

نمونه تنظیم یک مقاله یا یک فصل در یک کتاب ویراسته (Edited book)

Owens, C. L. (2008). Grapes. In: J. F. Hancock (Ed), Temperate fruit crop breeding germplasm to genomics. (pp.197-234.) Springer Science.

 

نمونه تنظیم یک مقاله از یک مجله با شماره صفحه مستقل در هر شماره

Mohammadzadeh, J. & Ahmadi, M. R. (2008). Optimization of olive oil extraction to enhance efficiency and quality. Journal of Agricultural Engineering Research, 9(2), 113-126. (In Farsi)

 

نمونه تنظیم یک مقاله در مجله برخط (On-line)

Finn, C.E., Swartz, H.J., Moore, P.P., Ballington, J.R. & Kempler, C. (2002b). Breeders  experience with Rubus species.  Retrieved May 10, 2009, from http://www.ars-grin.gov/cor/rubus/rubus.uses.html

 

نمونه تنظیم یک سند از تارنمای (Web site) یک دانشگاه یا اداره دولتی همراه با نام نگارنده

Hummer, K. (2006). Ribes genetic resources. Retrieved May, 15, 2009, National Clonal Germplasm Repository, Corvallis, Oregan, fromwww.ars.usda.gov/Main/docs.htm?docid=11353.

 

نمونه تنظیم یک سند از تارنمای (Web site) یک دانشگاه یا اداره دولتی بدون نام نگارنده

Food and Agriculture Organization. (2000). Biodiversity: Agricultural biodiversity in FAO. Retrieved January 12, 2009, from http://www.fao.org/biodiversity.

 

نمونه تنظیم سند یک نرم افزار

Project scheduler 9000 [computer software]. (2001). Orlando, Fl: Scitor.

 

نمونه تنظیم سند یک رساله‌ دکتری

El-Dengawy, E. F. A. (1997). Physiological and biochemical studies on seeds dormancy and germination process in deciduous fruit trees. Ph.D. Thesis. Faculty of Agriculture Mansoura University, Egypt.

 

نمونه تنظیم یک سند از یک کنفرانس

Mohammadi, A., Rafiee, S., Keyhani, A. & Emam-Djomeh, Z. (2008). Mathematical modeling of drying characteristics of kiwifruit slice (cv. Hayward). In: Proceedings of 10th International Congress on Mechanization and Energy in Agriculture, 14-17 Oct., Akdeniz University, Antalya, Turkey, pp. 853-858.

 

نمونه تنظیم یک سند از یک گزارش

Bailey, J. S. & French, A. P. (1941). The genetic composition of peaches. (Annual Report 1940:91). Agricultural Experiment Station Bulletin. 378.